Свій до свого по своє! Запрошує ІІ Всесвітній фестиваль українських кредитних спілок

image_pdfimage_print

Учасники брифінгу в Києві (зліва направо): Олександр Кривенко; Петро Маковський; Ольга Мороз; Віктор Романюк; Петро Козинець.
Автор світлини: Віктор Бившев

II-й Всесвітній фестиваль українських кредитних спілок і центральна його подія – Міжнародний форум кредитних спілок є рушієм розвою кредитної кооперації в Україні. Свій до свого по своє!.. П’ятислів’я, в якому суть ідеї українського кооперативного руху, вітчизняні та зарубіжні представники якого збираються на Львівщину, де 10 серпня розпочнеться триденний Форум кредитних спілок у м. Стрий і селі Підгірці.

Ця подія ключова в перебігу 2-го Всесвітнього фестивалю українських кредитних спілок, який стартував у червні та завершиться у жовтні. Ініціювала його, як і п’ять років тому, КС «Вигода», яка понад чверть століття слугує громаді Стрийщини. Саме вона у 1992 році дала старт відродженню економічної самоорганізації – фінансовим кооперативам. Власне, відродження, бо ще у 1894 році був започаткований цей рух Стрийською «Просвітою», яка мала власну успішну історію та стала прикладом для українських кредитних спілок у США, Канаді, Австралії.

Нещодавній прес-брифінг інформував широкий загал про Форум, так і про унікальну роль кредитних спілок як фінансових кооперативів в економічному розвитку пересічних людей, родини, громади, країни.

У 105 країнах загалом діє 57 000 кредитних спілок, членами яких є 217 млн. людей. Сукупні активи КС складають 1 трлн. 792 млн. дол США, а в Україні — 150 млн. дол США. На початку 20 століття українці мали, як на заході, так і на сході потужну мережу різноманітних кооперативів – економічне підґрунтя для власного добробуту та розвитку, для формування національно свідомих кадрів. Водночас за кордоном, у місцях компактно проживання українців, кредитно-кооперативний рух отримав свій розвиток – це цілісна та потужна економічна система, фундамент українських громад, що зберігає свою українську ідентичність. Вони успішно конкурують з банками, впевнено тримаються на плаву під час фінансових криз, є найміцнішою національною системою кредитних спілок у світі — понад 5 млрд. $ в активах, власний капітал понад 12%, щорічне фінансування української громади (проектів культурного, молодіжного, релігійного життя) на суму понад 20 млн.$.

Нині в Україні, згідно з реєстром, – 450 кредитних спілок, звітуються 350 (частина з них на території ОРДЛО), активи складають понад 2 млрд. грн. Рівень їхнього власного капіталу досяг майже 25%, суттєво перевищивши нормативні вимоги.
Кредитні спілки не лише приймають депозити та видають кредити, але й впроваджують новації в підтримці фермерів через аграрні розписки, виконують соціальну функцію в інтересах громади.

Більшість кредитівок надійно капіталізовані та кредитують людей, у тому числі мешканців сіл, де банківське обслуговування відсутнє. Вони, зверніть увагу, єдині не зупиняли цю роботу навіть у часи криз. Аксіома — без доступу до фінансів економічний розвиток йде на спад, а кредитні спілки є джерелом грошових ресурсів для дрібного виробника, який створює найбільше робочих місць, а також для споживача, що стимулює попит.

Кредитна кооперація на відміну від банківської, страхової чи інших видів фінансової діяльності є формою економічної, ментальної та соціальної самоорганізації людей. Її учасники – насамперед співтворці важливих для своєї родини, спільноти, громади змін – вони самі створюють свою фінансову організацію, самі її контролюють, самі собі створюють доступ до фінансів Це своєрідний банк місцевих фінансів, який, як показує практика, є стабільнішим і надійнішим, аніж банківські установи. Власне, завданням Форуму і є просування ідеї економічної самоорганізації через кредитні спілки в українському суспільстві, розвиваючи вже наявні напрацювання в Україні, спираючись на кращі міжнародні практики та прагнучи створити якнайкращі умови для творчого розвитку такої системи місцевих фінансів звичайних людей, яка унезалежнює їх від фінансових структур, що не контролюються ними. На Форум кредитних спілок прибудуть лідери ринку, партнери, колеги з діаспори, представники громадськості, Уряду, Парламенту, місцевої влади.

Програмою передбачені обмін практиками у служінні громаді, знайомство з моделями майбутнього та проектами технічної допомоги, благодійний аукціон картин із пленеру «Стрийська палітра -2012».

Головною темою зустрічі буде зміцнення руху кредитних спілок. Форум кредитних спілок має виробити дороговкази для кредитівок і держави щодо самоорганізації ринку і його фінансової підтримки; підвищення довіри до кредитівок; захисту вкладників; уможливлення кредитування спілками фермерських господарств, ОСББ, малого бізнесу; співпраці з бюро кредитних історій, громадськими і релігійними організаціями, профспілками, місцевою владою, кооперативами, впровадження в сервіси інформаційних інновацій.

На Форумі мова вестиметься про реалії ринку кредитних спілок в Україні. Професійний діалог може посприяти зміні ходу думок зацікавлених сторін, які формують політику розвитку економічної самоорганізації, мають важелі впливу на розвиток конкуренції, демонополізацію, розвиток творчої ентропії в економічній сфері країни.

Природно, що особливе місце на Форумі буде відведено дискусіям про нормативно-правове середовище, в якому діють вітчизняні кредитівки. Ключова увага учасників зібрання буде зосереджена на обговоренні нової редакції проекту Закону «Про кредитні спілки», яка має на меті: передбачити на законодавчому рівні надійний механізм захисту та гарантування вкладів членів цих фінансових установ; удосконалити систему державного регулювання і нагляду за діяльністю кредитівок шляхом створення саморегулівної організації з упровадженням обов’язковості участі всіх спілок у ній.

На Форумі обговорюватиметься проблема, що особливо стала відчутною з липня ц.р., коли кредитні спілки, виконавши вимоги Податкового кодексу, не були внесені до списку неприбуткових організацій, і стали платниками податку на прибуток, що суперечить самій природі цих фінансових установ.

Очікується, що буде розглянуто подальшу взаємодію ринку з Нацкомфінпослуг, іншими регуляторами, міжнародними партнерами, спрямовану на включення у перехідні умови угоди про Євроасоціацію положення щодо тимчасового виключення вимоги збільшити до 5 млн. євро капітал кредитних спілок, впровадження якої загрожує системі українських кредитних спілок.
Передбачається також, що учасники Форуму визначать шляхи зміцнення та розвитку позитивного іміджу кредитівок. Широкий загал має дізнатися, що спілки – партнери громад, вони проводять благодійні, екологічні, мистецькі, патріотичні, спортивні заходи, підтримують ініціативи з енергозбереження, зеленого туризму.
Я впевнений у тому, що Форум кредитних спілок стане рушієм розвитку кооперації в Україні.

Зичу делегатам Форуму кредитним спілок подальшого розвитку в тісній співпраці з місцевими громадами, заради яких вони працюють, а читачам Видавничого Дому «Україна Бізнес» — успіхів у пізнанні українського кредитно-кооперативного руху, в усвідомленні того, що він є потужним джерелом особистісної і суспільної взаємодопомоги, самоорганізації та самореалізації в духовному, економічному, культурному, професійному та соціальному вимірах.

Олександр Кривенко, прес-секретар, член оргкомітету Всесвітнього фестивалю українських кредитних спілок, спеціально для ВД «Україна Бізнес»

Джерело: видання «Україна Бізнес Ревю», число 31-32, с. 6, від 7 серпня 2017 року.

До уваги представників мас-медіа!
Шановні журналісти!
Запрошуємо вас на офіційне відкриття Форуму кредитних спілок, яке відбудеться за адресою
Підгорецький маєток, вул. Стрийська, 10з, Стрийський р-н, с. Підгірці, Львівська область.
Початок:  о 10:00 
Акредитація обов’язкова до 9:30 11 серпня – тут:
https://docs.google.com/forms/d/13PN3wIxHihxiAwglRg7Ft4XESIQN07feHO4hOZOOiPw/viewform?edit_requested=true
Час роботи Форуму: 11 серпня 2017 р., 10:00 – 19:00
Більше інформації – тут: 
https://www.facebook.com/events/1860522400874756/
Контактна особа
Олександр Кривенко, член оргкомітету, прес-секретар Всесвітнього фестивалю українських кредитних спілок
+380632413681
akryvenko64@gmail.com
skype – kryvenko_oleksandr
http://www.facebook.com/oleksandr.kryvenko.5

Офіційний сайт: www.wfucu.org.ua
Сторінки у соціальних мережах:

Постійне посилання: Олександр Кривенко. Свій до свого по своє! Запрошує ІІ Всесвітній фестиваль українських кредитних спілок. – 07.08.2017. – Режим доступу: http://wfucu.org.ua/2017/08/07/kryvenko_svii-do-svogo_2736/

Коментарі не дозволені.