Форум кредитних спілок – задля розвитку громад

image_pdfimage_print

Визначною подією сучасної доби в історії кредитівок, що за «пропискою» та за духом своїм є українськими, став Форум кредитних спілок, який пройшов на Стрийщині з 10 до 12 серпня 2017 року в рамках II-го Всесвітнього фестивалю українських кредитних спілок.

Пропонованою статтею ми прагнемо не лише нагадати ключові моменти форуму, але й передати думки, які висловили його учасники та гості під час всебічного та тривалого опитування, спеціально проведеного організаторами 0події після її завершення. Тому форумчани є певною мірою співавторами цієї розповіді.

Органічне служіння

Нині у 105 країнах загалом діє 57 000 кредитних спілок, членами яких є 217 млн. людей. Сукупні активи КС складають 1 трлн. 792 млн. дол. США, а в Україні — 150 млн. дол США.

В Україні, згідно з реєстром, – 450 кредитних спілок, звітуються 350 (частина з них на території ОРДЛО), активи складають понад 2 млрд. грн. Рівень їхнього власного капіталу досяг майже 25%, суттєво перевищивши нормативні вимоги.

Петро Маковський (праворуч)

Форум кредитних спілок, як шість років тому, був ініційований кредитною спілкою «Вигода», що в 1992 році дала старт відродженню економічної самоорганізації – фінансовим кооперативам. Саме відродженню, бо в далекому 1894 році цей рух започаткувала Стрийська «Просвіта», яка мала власну успішну історію та стала прикладом для українських кредитівок у США, Канаді, Австралії.

Проведення форуму кредитівок є органічним утіленням політики соціальної відповідальності кредитної спілки «Вигода». Ось, що про це сказав Петро Маковський, голова її спостережної ради та керівник організаційного комітету Всесвітнього фестивалю українських кредитних спілок:

– Діяльність кредитівки «Вигода» побудована на кооперативних цінностях, адже ми є фінансовим кооперативом, а це моральні цінності: чесність, відкритість, відповідальність перед суспільством, турбота про людину. Одним із принципів кооперації є турбота про громади –  дбати за сталість їхнього розвитку. Тому створення та підтримка діяльності фонду громад «Рідня», кооперативу здорового харчування «Віра», робота над недержавним пенсійним фондом, проведення комплексу заходів у рамках I і II-го Всесвітнього фестивалю українських кредитних спілок для нас є органічним і важливим служінням.

Учасники брифінгу в Києві (зліва направо): Олександр Кривенко; Петро Маковський; Ольга Мороз; Віктор Романюк; Петро Козинець. Автор світлини: Віктор Бившев

Нинішній захід на Стрийщині був спрямований на зміцнення та популяризацію руху кредитних спілок як форми економічної самоорганізації українців. Професійна дискусія точилася навколо питань саморегулювання ринку і його фінансової підтримки, реформи законодавства, підвищення довіри до кредитівок, захисту вкладників, уможливлення кредитування спілками фермерських господарств, малого бізнесу, співпраці з урядовими та неурядовими організаціями, органами місцевого самоврядування, міжнародними партнерами та закордонними колегами.

Нинішня подія стала міжнародною, бо в ній узяли участь не лише делегати з різних куточків України (від Луганщини до Закарпаття), але й гості із США, Канади, Нідерландів, Польщі. Через вітальне відеозвернення долучилися до форуму також і друзі з Німеччини.

Кооперативні за змістом

Форум кредитних спілок на Стрийщині розпочався круглим столом на тему «Українські кредитівки: кращі практики служіння громаді».

Гостей приймав Народний дім у Стрию.

Виступи всіх доповідачів сформували практичну спрямованість зустрічі, орієнтованої на обмін досвідом, ділення практиками співпраці кредитних спілок із українськими громадами по всьому світу.

Оксана Довгун

Оксана Довгун презентувала на форумі очолювану нею кредитівку «Косівська». Вона розповіла про фінансові послуги цієї установи, про роль кредитної спілки в суспільному житті краю, про підтримку «зеленого туризму», сімейних фермерських господарств, про участь у духовних, культурно-мистецьких і патріотичних ініціативах гуцульської громади.

Іван Вишневський

Іван Вишневський, експерт проекту USAID «Трансформація фінансового сектору», представив результати досліджень ринку фінансових послуг. Промовець висловив занепокоєння, з одного боку, агресивністю у цій царині з боку компаній, які спеціалізуються на видачі кредитів «до зарплати», та ломбардів, а з іншого, тим, що про кредитні спілки, які не тільки позичають, але й приймають гроші в депозит, люди мало знають.

Володимир Коломацький

Глибоко в душу запав мені, як і багатьом учасникам форуму, виступ-крик душі делегата з Луганщини Володимира Коломацького, члена правління кредитної спілки «Агро-Кредит» (м. Старобільськ) який повернув присутніх до реалій протистояння агресору на сході України, розповів про труднощі кредитової кооперації на Луганщині. Він показав відео-сюжет про буремні події окупації та визволення міста Старобільська, про загиблих воїнів. Під час перегляду форумчани підвелись зі своїх місць і спільно долучились до співу Гімну України, що лунав із кінострічки. Певен, для кожного з нас ці хвилини було дуже емоційними та важливими. Делегати форуму підтримали ініціативу промовця створити меморіал українським воїнам, загиблим у Старобільську за нашу свободу, щоби їхні подвиги були гідно вшановані.

Ольга Мороз (ліворуч)

Іван Гарбовський, внутрішній аудитор кредитівки «Вигода», представив інформацію про унікальний досвід тріумвірату Стрийської кооперативної ініціативи – споріднених між собою кредитної спілки «Вигода», благодійної організації «Фонд громад «Рідня» та кооперативу здорового харчування «Віра».

Аналізуючи зміст дискусії, Ольга Мороз, президент Всеукраїнської асоціації кредитних спілок, наголосила на важливості вкладу кожної кредитної спілки у підтримку громади.

Круглий стіл у Стрию, за словами Миколи Трифонова, голови правління кредитної спілки «Єднання через Природний Закон», дав нове бачення побудови комунікаційних каналів з державними органами, розбудови самоорганізації на основі моральних і духовних цінностей, через постійне навчання й обмін досвідом.

– Цей захід переконав, що тема служіння у громадах вартісна, вона має стати ключовою, бо ідентифікує економічну самоорганізацію кредитних спілок, інших видів кооперативів, які мають проходити тест на кооперативну організацію за змістом, а не формою, через вимір їхніх інвестицій у громаду, – сказав, підсумовуючи стартову дискусію форуму, Петро Маковський.

Енергія любові

Обговоривши кращі практики служіння українських кредитних спілок, форумчани попрямували зі Стрия до парку замку с. Підгірці. Там на спеціально збудованій сцені на них і місцевих глядачів, серед яких було багато молоді, чекала прем’єра історичної драми «Заклята Пані» у постановці театру-студії «Подих Мельпомени». Це видовище – частина величного проекту «Легенди нашого краю», який традиційно проходить на Стрийщині.

Прем’єра нікого не залишила байдужим.

Ольга Мороз відзначила як надзвичайно важливу участь у постановці молоді, яка своєю грою вразила багатьох глядачів.

– Мене дуже тішить сам факт існування дитячих театральних студій та їх участь у таких заходах, як форум, – сказав Сергій Довгань, голова правління кредитної спілки «Подільська».

Я вражений тим, що в невеличкому селі Підгірці можливо знайти та поставити костюмовану театральну виставу на дуже пристойному рівні, – повідомив Петро Харченко, голова правління кредитної спілки «Мелітополь-Кредит».

Відзначу, що прем’єра «Заклята пані» відбулась завдяки суттєвій матеріальній і організаційній підтримці, яку надала митцям кредитна спілка «Вигода». Це по-справжньому добра соціальна інвестиція фінансової установи не лише у вишукане україноцентричне мистецтво, а й у духовне збагачення творчого колективу вистави, в якому, що приємно, дійсно було багато молоді.

На мій погляд, вистава мала успіх головно не в академічному, так би мовити, сенсі, а в духовному. Молоді актори грали так, ніби перевтілювались у своїх персонажів і відчували те, через що пройшли їхні герої. Тож направду, як сказали творці «Заклятої пані», всі, хто прагнутиме пізнати глибину п’єси, запричастяться енергією любові, яку дарує Бог.

На ґрунті кооперативних цінностей

Найбільш насиченим за кількістю та представництвом учасників, різноманітністю активностей, а також дискусійністю став другий день роботи Форуму кредитних спілок на Стрийщині.

Петро Маковський

Зі вступним словом виступив Петро Маковський, голова оргкомітету II-го Всесвітнього фестивалю українських кредитних спілок. Він наголосив на важливості зібрання представників ринку кредитної кооперації як одного з дискусійних майданчиків для всіх, хто прагне розвитку своїх громад. Саме на таких зустрічах варто обговорювати шляхи власного розвитку, покращення бізнес-клімату для дрібних підприємців, спрощення доступу до фінансів людей із невеликим достатком, як основи розвитку місцевих громад.

– Нинішній форум є дуже важливий, адже у такий спосіб українські кредитні спілки популяризують себе як реальні приклади економічної самоорганізації українців, що в основі своїй має кооперативні цінності, що ґрунтується на засадах демократії, служіння громаді, відповідальності та доброчесності в управлінні, – сказав Петро Маковський.

Анна Гамбург, Томас Райнке

Анна Гамбург та Томас Райнке, подружжя з Німеччини, не змогли приїхати в Україну, а тому, на пропозицію організаторів, підготували колегам своє дуже емоційне та натхненне відеозвернення.

– Вітаємо із Всесвітнім фестивалем українських кредитних спілок, який проводиться під гаслом дружби, співробітництва, миру, соборності та побудови спільного благополучного майбутнього”, – сказала всім нам Анна милозвучною українською мовою.

Плідної роботи побажали делегатам форуму також очільники Української Світової Кооперативної Ради, Всеукраїнської асоціації кредитних спілок, Національної асоціації кредитних спілок України, а також представники органів місцевого самоврядування Львівщини, Стрийського району та Стрия, а також працівники їхніх виконавчих структур.

У своїх відгуках форумчани висловили певне незадоволення тим, що їхню зустріч проігнорували перші особи місцевих органів влади.

– На відміну від Європи, США, Канади, Японії та низки інших держав, які підтримують кооперативний рух, теперішні очільники місцевих органів влади в Україні зазвичай іще не достатньо розуміють тему економічної самоорганізації звичайних людей, не бачать їхнього економічного та соціального потенціалу, а також ролі в суспільному розвитку, – зауважив Петро Маковський.

Перспектива – кооперативні банки

Перше пленарне засідання Форуму кредитних спілок на Стрийщині було присвячено обговоренню кредитівок як інструменту економічного розвитку територій.

Воно дало багато цікавої інформації про кооперацію і їхню роль в сприянні платоспроможності та зайнятості українців.

Наталія Хмиз

Наталія Хмиз, директор департаменту агропромислового розвитку Львівської облдержадміністрації, представила дослідження щодо розвитку Львівщини в контексті кредитування сільського виробника. Вона повідомила про співпрацю влади з кредитними спілками в розвитку агросектору Львівщини, а також про можливості участі кредитівок у програмах із енергозбереження, які передбачають суттєве фінансове відшкодування їх учасникам – місцевим мешканцям – за рахунок обласного бюджету.

Ольга Максимчук, член Нацкомфінпослуг, звернула увагу присутніх на те, що за законом кредитівки можуть мати свою платіжну систему, втім, аби це сталося, ці фінустанови мають бути и більші та багатші, а люди – краще.  поінформовані та якнайширше долучені до родини українських кредитівок.

– Ви маєте бути організованою та безпечною силою в Україні, такими кредитними спілками, які завжди працюють для громади, згідно з кооперативними принципами, – звернулась до делегатів промовець.

Ольга Максимчук представила аудиторії результати відомчих досліджень статистичних даних щодо кредитівок, яку згодом один із форумачан назвав «аналізом “живих” спілок».

Ольга Максимчук

– Приємно бачити, що державний регулятор (Нацкомфінпослуг. – прим. автора) приділяє багато уваги кредитним спілкам і, нарешті, змінює своє відношення. Майже всі проблемні питання було висвітлено, – так висловився Дмитро Казарінов, голова правління кредитної спілки «Кредит-союз».

Цей виступ продемонстрував не лише професійну компетентність Ольги Максимчук, але й усвідомлення нею тих перешкод, які стоять на шляху розвитку кредитівок, готовність обстоювати їхні інтереси та націленість на результат. Вона прагне, щоби вітчизняна система кредитної кооперації була сучасною, ефективною, відповідною найкращим європейським і світовим практикам та мала в своєму складі кооперативні банки.

Дискусія в цілому була цікавою, проте, як зауважив Петро Маковський, ніхто з доповідачів не порівняв кредитівки з іншими кредитними установами, а без цього неможливо з’ясувати, куди перетікає ринок, а також знайти відповіді на питання, чи є кредитні спілки, як фінансові кооперативи, конкурентними на ринку.

Сила – в об’єднанні з більш потужними


Олег Лебедько, Ольга Мороз, Ольга Максимчук, Петро Маковський, Ольга Шевель, перекладач, Єва Сержиньска


Про ринок кредитної кооперації у контексті майбутнього та міжнародного досвіду йшлося на другому пленарному засіданні Форуму кредитних спілок, промовцями якого були переважно іноземні гості.

Олег Лебедько

З виступу Олега Лебедька, головного виконавчого директора Української федеральної кредитної спілки (м.Рочестер), цікаво було дізнатися про тенденцію зменшення в США числа кредитівок через об’єднання з більшими спілками; про 13 українських кредитних спілок в Америці з членством у понад 100 тис. осіб і активами майже 3 млрд. доларів; про їхню можливість надавати страхові й інвестиційні послуги через спеціально створені організації; про кредитування підприємців; про гарантовану суму повернення вкладів членів спілок – 250 тис. доларів.

Аналізуючи цю інформацію, Марія Сюма, голова правління кредитної спілки «Вигода» сказала:

– Для України є неминучою перспектива, коли малі кредитівки не зможуть працювати на ринку, який диктує свої умови. Чим швидше буде прийняте відповідне рішення, тим краще для цих спілок.

Єва Сержинська (праворуч)

Актуальною та практичною була доповідь «Співпраця з ВАКСУ та НАКСУ, підтримка в упровадженні законопроектів для кредитних спілок і бачення стратегічних цілей і плідну спільну діяльність», з якою виступила на форумі Єва Сержинська, керівник проекту КЕП (Польща). Промовець розповіла про можливості, які відкриваються для національної системи українських кредитних спілок цим проектом.

– Підтримка кредитних спілок України міжнародною спільнотою колег-кооператорів є надзвичайно важливою, – наголосила Ольга Мороз.

Дуже цікавою була промова, яку мав Зиновій Свереда, президент Українського кооперативного альянсу, спеціальний гість форуму.

Зиновій Свереда

Він розкрив власне бачення на кредитну кооперацію як джерело мобілізації творчого духу народу, що ґрунтується на практиках Митрополита Андрея Шептицького та спирається на християнські цінності. Вражали факти досліджень по селах.

– На Хмельниччині на “задушний” день люди принесли на могили вінків із штучних квітів на 250 000 гривень, водночас кошти на тренера, який би займався спортом із їхніми дітьми, не можуть зорганізувати, – розповів Зиновій Свереда. – Щомісяця у це село “заходить” біля 1,5 млн. грн., з яких ? коштів витрачається взагалі на непотріб і, звісно, на ліки, бо там де вживають алкоголь, палять, здоров’я не чекай. Абсолютно перевернені цінності панують у країні, де на всіх рівнях освіти дітей зазвичай відсутні справжні ціннісні орієнтири.

Промовець упевнений, що ситуацію зможе змінити повсюдне запровадження кооперативної просвіти, яка закликає людей об’єднуватися, щоби разом економічно діяти та змінювати якість свого життя.

– Ознайомившись із міжнародним досвідом, можливо розробити (якнайменше прагнути цього) універсальну модель функціонування кредитних спілок в Україні, – так висловив свої роздумами про корисність цієї панельної дискусії Дмитро Казарінов.

Прагнення змін

Про кредитні спілки в контексті нового закону йшлося під час 3-го пленарного засідання форуму.

Доповідачами були Олег Лаврик і Віктор Романюк, народні депутати України та Петро Козинець, президент Національної асоціації кредитних спілок України.

Коментуючи цю панельну дискусію Форуму кредитних спілок, Петро Маковський сказав:

– Олег Лаврик добре знає закон і є реально тим депутатом, який вірить в економічну самоорганізацію українців. Віктор Романюк є дуже добрим опонентом, який спонукав усіх учасників подивитися на себе збоку, як на структури, що мають менше просити у держави, аби від неї менше залежати.

– Законопроект має підтримати кредитні спілки та уможливити їхню спроможність надавати більше послуг своїм членам, збільшити коло суб’єктів, які можуть одержувати послуги, запровадити систему саморегулювання на ринку, – зазначила Ольга Мороз. – Кредитні спілки мають гуртуватися в потужні об’єднання, щоби гідно представляти себе на ринку фінансових послуг.

Віктор Романюк (ліворуч), Петро Козинець

В своєму коментарі Марія Сюма сказала:

– Мене радує те, що є народні депутати, які розуміють проблеми роботи кредитних спілок у нинішні часи, але таких мало. Кредитівкам необхідно проводити зустрічі із депутатами та говорити про наболіле.

Якщо узагальнити думки, які прозвучали на цій дискусії та під час опитування, то можна сказати таке: і ринок кредитної кооперації, і парламентарі прагнуть реформ, у результаті яких кредитні спілки в Україні зможуть: а) надавати кредити не лише фізичним особам, але й фермерським господарствам; б) приймати в члени кредитівки громадські та релігійні об’єднання, в) забезпечити цивілізований механізм виводу з ринку сумнівних кредитівок; г) системно захистити інтереси вкладників кредитних спілок, створивши такий порядок гарантування депозитів, який був би і простим і не занадто обтяжливим для кредитівок.

Ключ – у просвітництві

Конструктивною виявилась прес-конференція Форуму кредитних спілок на Стрийщині, яка пройшла у присутності всіх його делегатів.

Учасниками модерованого мною меді-заходу були українські та зарубіжні промовці цього заходу.

Пул преси представляли Сергій Комісаров, Лариса Семака, Микола Мазур, – справжні акули пера, котрі всі свої таланти та майстерність вклали у нотатки, статті та відео-сюжети, передавши і дух, і зміст події.

Лариса Семака (ліворуч), Микола Мазур (праворуч)

Сергій Комісаров

Приємно вразило, що, на прес-конференції, з одного боку, журналісти виявили не тільки професійний, але й громадянський інтерес до стану кредитної кооперації в Україні, а з іншого, відповіді були змістовними так креативними.

Відповідаючи на запитання про роль просвітництва української громади в перевагах кооперативного способу господарювання Петро Маковський сказав:

Віктор Романюк

– Цією справою мають займатися насамперед органи місцевого самоврядування у співпраці з кредитними спілками й іншими структурами, які зацікавлені в економічній самоорганізації звичайних людей.

Ідею просвітництва підтримав і Віктор Романюк, який висловив готовність застосувати задля її реалізацій такий інструмент, як депутатський запит.

Петро Кохзинець (праворуч)

Журналістів також цікавило, як підвищити рівень довіри до кредитних спілок?

У відповідь Петро Козинець зауважив:
– Мас-медіа часто-густо через свою некомпетентність плутають добропорядні кредитівки з компаніями, які здійснюють купівлю в групах і по суті є шахрайськими, а також про те, що держава вже давно в боргу перед кредитними спілками, бо не приймає новий профільний закон.

 

Петро Маковський

– Варто враховувати, що багато наших співвітчизників “інфіковано” радянськими штампами тоталітарної доби про шкідливість кооперації, – сказав Петро Маковський. – Під час так званої перебудови у совєтсько-московській імперії кооперацію було впроваджено як виключний легальний спосіб підприємницької діяльності. В результаті було девальвовано справжні цінності цієї форми господарювання як економічної самоорганізації та взаємної допомоги людей. Девальвація цінностей і досі дезорієнтує багатьох. Дуже важливо допомогти людям вийти з цього стану через послідовне просвітництво, яким і держава мала би опікуватись.

Ішлося на прес-конференції і про законотворення у царині гарантування вкладів членів вітчизняних кредитівок, і про проблеми позбавлення доступу кредитних спілок до власних депозитних коштів на рахунках тих банків, які виявилися неплатоспроможними.

Олег Лаврик

Відповіді, які надали на ці питання Олег Лаврик і Віктор Романюк, народні депутати України, демонструють гостроту проблеми. Вона полягає в тому, що, з одного боку кредитна спілка – це не банк, на відміну від останнього вкладник кредитівки є не лише клієнтом, але й її членом, а отже має широкі права на управління кредитною спілкою. З іншого боку, ані професійними об’єднаннями кредитних спілок, ані державою досі не створено належного механізму захисту депозитних вкладів у цих фінансових установах. Так само досі відсутні гарантії повернення коштів, розміщених кредитівками як юридичними особами на депозит у банках.

Як зазначив Петро Маковський, в пошуку оптимального розв’язання проблеми не варто покладатися на виключно на державу, залежати від волі чиновника, від його подачок. Такий шлях не має майбутнього в сучасному світі, бо він веде до втрати потенцій самоорганізації, до нівелювання відповідальності у суспільствах.

Іван Вишневський

Отже, як вважають форумчани, «ідея кооперації потребує захисту і зміцнення, задля чого потрібно докласти максимальних зусиль, аби змінити законодавство» (Іван Вишневський) так, щоби воно відповідало природі кредитівок і забезпечувало необхідний спектр їхніх фінансових послуг.

Є надія, що в результаті співпраці учасників ринку з урядовцями та парламентарями буде прийнято новий закон про кредитні спілки, який вивільнить колосальну енергію наших громадян для економічної самоорганізації та створить неосяжні можливості так само, як це вже відбулося в багатьох розвинених країнах.

Дуже цікаво було дізнатись від іноземних учасників прес-конференції про успішність української економічної самоорганізації в та її внеску у збереження національної ідентичності українців.

Богдан Захарчишин (ліворуч), Олег Лебедько

Відповідаючи на запитання про те, як за кордоном кредитні спілки піклуються про власний імідж, Олег Лебедько, головний виконавчий директор Української федеральної кредитної спілки м.Рочестер (США), повідомив:

Ольга Шевель

– Ми не шкодуємо коштів на ведення постійної роз’яснювальної роботи в інтересах своїх споживачів. На сайті кредитівки є спеціальний розділ для споживача. Там багато інформаційних, у тому числі відеоресурсів для всіх вікових категорій, з яких можна дізнатися, що таке кредитна спілка та в чому її привабливість, як працюють рахунки, як потрібно заощаджувати».

Ольга Шевель, голова Української Світової Кооперативної Ради (м. Торонто, Канада) звернула увагу на фактичну відсутність реклами кредитних спілок як ціннісної промоції унікальних фінансових установ в Україні.

Богдан Захарчишин, член ради директорів Української федеральної кредитної спілки м.Рочестер (США), поділився з присутніми власним досвідом у царині формування позитивного іміджу і в інших сферах діяльності кредитівок.

– Суть кредитового руху полягає в тому, щоби підтримати один одного, – сказав він. – Це добра ідея, якщо правильно працювати та надавати ті послуги, яких потребують наші громадяни.

Спілкуючись згодом із закордонними гостями Форуму, я зміцнив власне усвідомлення того, що кожна кредитна спілка повинна мати власну комунікаційну стратегію та щонайменше такі свої веб-сторінки, які не лише відповідали би вимогам регулятора, але насамперед були потужним джерелом інформації, просвіти та діалогу зі своїми членами й усіма, хто цікавиться можливостями кооперації.

Оживить і мумію

Учасники форуму кредитних спілок. Автор світлини – Олексій Палій.

Зліва направо: Олександр Кривенко, Сергій Комісаров, Віктор Бившев, Олексій Палій. Автор світлини – Олександр Кривенко


Спільна зйомка на пам’ять
– спеціальний, як і личить солідним заходам, пункт програми, яким увінчав свою ділову частину Форум кредитних спілок на Стрийщині.

За кадром залишились ті, хто його створював: спеціально запрошені столичні фотохудожники Олексій Палій і Віктор Бившев (дякую, друзі, що зголосилися попрацювати на форумі!). У відгуках майстри фотооб’єктива і їхній результат – загальна світлина – удостоїлись найвищих оцінок:

«Концентрований світ українства на фото: гарні, практичні та позитивно націлені до світу!»; «Добра згадка напам’ять»; «Велика родина людей небайдужих до своєї справи у кредитно-кооперативному русі»; «Вдалий вибір фотомайстра. Він [Олексій Палій. – прим. автора] оживляв навіть людей-мумій:)»; «Ця ідея була чудовою. Дякую за професійну пораду п. Олександру Кривенку. Про фотографів нема чого додати, крім – геніально! Молодці!».

Відзначу, що фотомайстри працювали і поза межами Підгорецького маєтку, – всюди, де тривав форум. Своєю працею вони суттєво підтримали інформаційну й емоційну складову Форуму.

Прояв милосердя

Благодійним аукціоном картин із пленеру “Стрийська палітра” продовжив свою ходу Форум кредитних спілок на Стрийщині.

У відгуках про аукціон лунали різні думки: і позитивні, і не дуже, мовляв не все організаторам вдалось, але, проявімо своє милосердя та повагу до їхньої праці, а також упевненість у тому, що всі критичні зауваження будуть ураховані в майбутньому!

Ось як прокоментував благодійний захід Петро Маковський:
– Виставка картин у палаці, їх підсвітка. Вино, фруктовий стіл. Фантастично. Результат торгів виявився точно таким, як ми розраховували – 25000 грн.! І це чудово!

Єднання через довіру

Святковою вечіркою «Кредитна спілка «Вигода» – 25 років служіння» завершив свій другий день роботи Форум кредитних спілок на Стрийщині.

Тарас Сенків (у центрі)

Ростислав Фединець

Мирослав Маринович

Владика Тарас Сенків благословив святкову вечірку.

Оксана Король, Богдан Сидорак

Вишуканою музикою та співом радували нас Ростислав Фединець зі своєю дружиною Світланою.

Корабель вечірки креативно, надійно, невимушено та щиро вели Оксана Король і Богдан Сидорак – дует, сповнений глибоким патріотизмом і любов’ю до українських культурних традицій.

Друзі вітали ювілярку, головою правління якої є Марія Сюма, і добрими словами, і щирими дарунками, що йшли від душі.

Цікавим, насиченим високою духовністю був виступ-привітання, з яким звернувся до присутніх знаний в Україні та за її межами Мирослав Маринович, віце-ректор Українського католицького університету. Він зазначив, що українці мають будувати свої стосунки на основі довіри один до одного, діяти разом, спираючись на мораль і цінності, і тоді вони досягнуть третього, чого завжди просять у Господа, – єдності.

– Поважні гості, які вітали кредитну спілку «Вигода», показали значущість і рівень визнання спілки громадою. Ресторан потішив смачними стравами, а скрипаль-віртуоз – гарною музикою, – розповів Сергій Довгань.

– У мене свої враження від активної, позитивної, діяльної публіки. Як ведучій працювалося легко і радісно, – так висловилась Оксана Король.

– Дякую ведучим святкової вечірки та артистам, які виступали, працівникам маєтку та куховарам, всім, хто був причетним до її організації, – сказала Ольга Мороз.

Співайте для внуків i правнуків!

Завершальний день Форуму кредитних спілок був культурно-пізнавальним

Після вранішньої прогулянки Стриєм делегати знову завітали до Народного дому, де вперше було презентовано співаника «І у вас, і у нас хай буде гаразд!»

Богдан Сидорак, Оксана Король

 

Про цю книгу, надруковану видавництво “Світ” за сприяння кредитної спілки “Вигода”, розповідали Богдан Сидорак, упорядник збірки, а також Оксана Король, мистецтвознавець, яка забезпечила наукову складову цієї праці.

– Співайте для внуків i правнуків! – закликав присутніх добродій Богдан і озвучив чотири завдання українця: посадити дерево; збудувати хату; виростити сина та заспівати колискову внукам”.

– І нехай, як сказала, добродійка Оксана Король, “многаліття пісенним потоком добра та любові буде литися кожному, хто візьме до рук цю книгу!” Співаник “І у вас, і у нас хай буде гаразд!” – це справжній духовний оберіг українців».

Збірка містить понад 300 пісень – текстів із нотами, відомих і призабутих, тих, які супроводжують нас упродовж усього життя. Весь матеріал вміщено у 464 сторінки та поділено на 11 тематичних розділів.

– Я впевнений у тому, що книга знайде свого пошановувача, а фонд громад “Рідня” поповнить свій неподільний капітал на суму 200 000 гривень, сказав, коментуючи цю подію, Петро Маковський.

 

 

 

Довбуш кличе

З Народного дому у Стрию форумчани вирушили автобусами у мандрівку до гірського водоспаду та на Скелі Довбуша.

Незвичайною стала зупинка біля річки Сукіль, яка бере свій початок з джерел в Українських Карпатах. Доки підходили до берега, наш відважний фотограф Олексій Палій уже був серед хвиль, під водоспадом і тримав поперед себе професійну техніку – справжній майстер ризикнув нею, щоби зафіксувати неповторні миті зустрічі з природою. Я також увійшов у воду. Боже! Якими ж радісними стали ці хвилини єднання зі стихією гірської річки.

Автор світлини – Олександр Кривенко

Освіжившись, уже за кілька сотень метрів, ми прибули до «Комплексної пам’ятки природи «Скелі Довбуша», де років зо триста тому знаходилась неприступна для ворогів криївка відчайдушного отамана Олекси. Кілька з нас здолали шлях на верхівку скель і побачили неймовірну красу довкілля.

Олег Лебедько (ліворуч), Сергій Комісаров. Автор світлини – Олександр Кривенко

– Спільний похід у гори – прояв нашого єднання, – сказав Олег Лебедько, головний виконавчий директор Української федеральної кредитної спілки м.Рочестер, у відеоінтерв’ю, яке взяв у нього на місці Сергій Комісаров, столичний журналіст.

Спільним фотографуванням під українським синьо-жовтим прапором завершилась ця мандрівка а разом із нею і Форум кредитних спілок на Стрийщині.

 

СтрийОрганікФест – потужний акорд величної події

IX-им Великим Карпатським Ярмарком-Фестивалем «СтрийОрганікФест-осінь 2017» завершив свою успішну ходу II Всесвітній фестиваль українських кредитних спілок, проведений згідно з Програмою з нагоди 25-ліття кредитної спілки «Вигода» та 5-ї річниці фонду громад «Рідня».

Особливість цьогорічного дійства – волонтери із села Шульгівка, що в Петриківському районі на Дніпровщині, фантастичні українці із серцями, відкритими до любові, віри та служіння!

Подія в події – Квасольовий фест «Стрийський Ясь» (Ганна Антонюк), який було проведено в партнерстві із Департаментом АПК Львівської ОДА (Наталія Хмиз), посольством Франції в Україні та за участі шеф-повара корпорації «Фест» Сергія Пожара.

«Добра корівка» зі Стрийщини порадувала відвідувачів своїми чудовими сирами з козячого молока «Мукко».

Велоклуб «СтрийРоверСіті» (Роман Луців) провів змагання Стрий-Кантрі під патронатом Фонду громад “Рідня”, який, сподіваємося, стане традиційним і буде проводитися у часі наступних СтрийОрганікФестів.

Компанія Молокія дебютувала як інформаційний партнер. 
Коза – головний приз традиційної лотереї – пішов на благодійні торги із волі переможця. Виручено 320 грн. – благочинний внесок у фонд громад «Рідня».
Проте коза залишилась цілою (!), неушкодженою та поїхала до кооператива «Стрийський Ясь».

– Мій онук Ернест-Ілля,  – розповів Петро Маковський, – уперше взяв активну участь у ярмарку.
Хлочина подихав повітрям цього дійства з неймовірними запахами страв і побачив світлих людей, захоплених своєї справою, відпочинком, спілкуванням, а також спробував посидіти на «залізному коні» славного Юрія Левицького.

20 продавців Ярмарку взяли участь у змаганні зі збору якнайбільших пожертв серед покупців, які завітали на СтрийОрганікФест. Перемогу із результатом 720 грн. здобув добродій Дмитро із Солотвина. Всі благодійні кошти (а загалом це 1523 грн.) спрямовані до Фонду громад «Рідня».

Завітав на СтрийОрганікФест Володимир Кондик, голова Радивилівської районної ради та керівник апарату ради Оксана Чупіна. Вони надихнулися новими ідеями економічної самоорганізації та розвитку українців.

Це дійсно було неймовірно, попри те, що не завжди сприятлива погода потребувала від організаторів додаткових зусиль і терпіння!

– Ми самі собі ще раз продемонстрували, що Українці – красиві, сильні, мужні, добрі, творчі, натхненні, працьовиті та … вічні! Робіть добре свою справу і в нас все вийде! Разом ми творимо величну красу спільної праці, служіння та любові!  – наголосив Петро Маковський.

 


Командний дух

Яким ви побачили Форум кредитних спілок на Стрийщині? Яка подія запам’яталась, які ідеї, думки, відчуття, дух ви особисто винесли із форуму? Про це ми шляхом анкетування розпитали безпосередніх його учасників, партнерів, симпатиків і, звісно, організаторів.

Ось деякі з цих відгуків.

Микола Мазур (ліворуч), Олександр Кривенко

“Широка географія учасників. Команда професійних виконавців діяла злагоджено. Постійне наростання емоційного піднесення” (Микола Мазур).

Успіх форму – результат злагодженої, кваліфікованої роботи людей різних професій, навичок і талантів, яких єднав командний дух. Активна комунікаційна політика організаторів форуму продемонструвала їхню відкритість до громадськості” (Олександр Кривенко).

“Мене приємно вразила кількість і рівень гостей і доповідачів форуму. Не очікував представників Верховної Ради, а виступи представників ОДА і Нацкомфінпослуг показали щиру зацікавленість у співпраці й увагу до нас. Я гордий, що належу до цього процесу і є членом кредитної спілки, відчуваю силу та значущість кредитівок у справах об’єднання та розвитку громади” (Сергій Довгань).

Петро Маковський (праворуч)

Ми позбуваємося почуття меншовартості. А це гідність і віра у себе. У нас все вийде” (Петро Маковський).

“Форум був зустріччю добрих друзів і партнерів (Мирослав Маринович).

“Це був грандіозний захід, який мав багато позитивних окремих складових, які будують наш дух, дух українців, дух переможців
” (Володимир Коломацький).

“Форум пройшов відмінно, тому що організатори форуму доклали максимум зусиль в розголошенні інформації та розбудові кредитно-кооперативного руху в Україні, за участю вітчизняних і зарубіжних представників” (Микола Трифонов).

 

Ольга Мороз, Сергій Комісаров

“З величезною повагою ставлюсь до організаторів форуму, учасників, волонтерів, ЗМІ, які сприяли можливості обміну думками та підтримки один одного у справі. Форум пройшов у дружній та конструктивній обстановці та показав, що кредитно-кооперативний рух в Україні має сили для розвитку” (Ольга Мороз). 

“Дуже кваліфіковано організований форум. Відчувається командний дух” (Сергій Комісаров).

“Кредитно-кооперативний дух на Стрийщині був, є та буде флагманом України” (
Петро Харченко).

Олександр Кривенко,
член оргкомітету, прес-секретар Всесвітнього фестивалю українських кредитних спілок

 

Коментарі не дозволені.